Як втручання президента США Дональда Трампа та міжнародні взаємини призвели до потреби продажу, наскільки це вигідна інвестиція та які перспективи у TikTok – читайте аналіз аналітика компанії "Фрідом Фінанс Україна" Степана Джуса для Інвестицій24.

Також цікаво: Заборона WeChat: що це означає для Apple і чого слід очікувати інвесторам

Передісторія

Коли представники Microsoft цього літа розпочали розмову з керівництвом популярного відеододатку TikTok та його китайською материнською компанією ByteDance, ніхто не мав намірів робити з угоди "блокбастер". Однак складність управління соціальною мережею та напруження відносин між США і Китаєм посилювалися, тому будь-яке велике придбання виявилося занадто підступним для координації.

Тож Microsoft розмірковувала над тим, як придбати незначну частку в TikTok і стати одним із міноритарних інвесторів додатку. Навіть невелика угода була б виграшною, про що повідомляють джерела The New York Times.

Спершу тривали дискусії про невелику інвестицію. Однак згодом всі обговорення перетворилися на велику, безладну "політичну мильну оперу", яка схожа на серіал "Картковий будинок".

Президент США Дональд Трамп наказав TikTok припинити свою діяльність в США. ByteDance зараз обговорює продаж частини глобальних операцій TikTok декільком потенційним учасникам торгів. Оскільки багато груп підключаються до переговорів, щоб отримати частину будь-якої угоди, усі намагаються керувати тільки власними інтересами.

Наскільки це вигідно для сторін?

Інвестиція міноритарія Microsoft потенційно може принести TikTok користування сервісом хмарних обчислень Azure, негайно зробивши додаток одним із найбільших хмарних клієнтів Microsoft (TikTok наразі використовує послуги хмарних обчислень Google). Що стосується ByteDance та TikTok, то угода з Microsoft може допомогти прискорити оцінку бізнесу програми за межами Китаю до 80 мільярдів доларів, такі дані надають у The New York Times.

Успіх на фондовому ринку: Tesla у S&P 500: як провідні інвестхауси підняли цільову ціну акцій компанії

Хто претендує на купівлю TikTok окрім Microsoft

  • Учасниками тендеру є Oracle (розробник програмного забезпечення та серверного обладнання), банкіри та інвестори, деякі уповноважені.
  • Є й ті, хто просто намагається укласти угоду: зателефонували Netflix та Twitter щодо купівлі TikTok, але в соцмережі не зрозуміли, чи справді ці компанії мають справжній інтерес до придбання.
  • А ось Microsoft із найглибшими ресурсами та ринковою вартістю понад 1,6 трильйона доларів досі залишається найбільш близькою.


Динаміка ціни акцій Microsoft / Графік "Фрідом Фінанс Україна"

Джерела стверджують, що гра зі сценаріями продажу тільки накручує ціну, тому що всі сторони – ByteDance, TikTok, їхні інвестори та учасники торгів – хочуть отримати максимальну користь від будь-якої угоди.

Яку вартість обговорюють?

Ціна угоди незрозуміла, хоча цифри коливаються від 20 до 50 мільярдів доларів, залежно від того, які частки TikTok будуть продаватися. Переговори безперебійні, і, зрештою, може не бути досягнуто жодної домовленості.

Сатья Наделла (генеральний директор Microsoft) сказав, що Oracle може впоратися з купівлею TikTok. У виконавчому розпорядженні від 6 серпня встановлено крайній термін для операцій TikTok у США – 15 вересня.

TikTok, який ByteDance створив частково завдяки купівлі за 1 мільярд доларів програми Musical.ly у 2017 році, став дуже популярним у США та інших країнах. Понад 100 мільйонів американців (особливо підлітки) регулярно користуються цим додатком.


Сатья Наделла, головний виконавчий директор Microsoft / Фото Flickr

Наскільки великий вплив політичного фактора?

Минулого року, коли напруження між США та Китаєм зростало, адміністрація Трампа почала ретельну перевірку TikTok та ByteDance. У листопаді колегія, що переглядає закордонні придбання, Комітету з іноземних інвестицій у США (CFIUS), відкрила розслідування щодо угоди ByteDance щодо купівлі Musical.ly. Тоді законодавці висловили стурбованість тим, що TikTok відправляє дані своїх американських користувачів до Пекіна.

У TikTok заперечили, що допомагають Пекіну.

Щоб зменшити тиск на США, Чжан Йімін, керівник компанії ByteDance, розпочав консультації з невеликою групою інвесторів, з-поміж яких Sequoia Capital та General Atlantic.

Інвестиційні можливості: Що робити, якщо ви хочете інвестувати в IPO: з чого слід почати

Як до переговорів долучилася Microsoft?

Містер Чжан Йімін та інвестори вважали, що Facebook, Google та Amazon знаходяться під занадто великим антимонопольним контролем. А ось Microsoft зі своїм запасом капіталу розміром у 137 мільярдів доларів, "хмарним" досвідом та міцними стосунками з урядом може успішно придбати соцмережу.

Керівники Microsoft вагалися з приводу такої великої справи. Причиною було загострення стосунків між США та Китаєм, про що повідомили інсайдерські джерела в компанії. Вони також заявили, що ByteDance та пан Чжан хочуть зберегти певну власність на TikTok.

Для чого TikTok компанії Microsoft?

Коли переговори прогресували, Microsoft поступилися внаслідок потенційно більшої угоди з TikTok. Хоча американська корпорація не має багато інформації про поведінку людей у соціальних мережах. Інформація про взаємодію користувачів TikTok могла б поліпшити роботу Microsoft з аналітичними даними.

Сервіс TikTok також може бути пов’язаним з рекламним бізнесом Microsoft на 7 мільярдів доларів. Вони разом сказали, що це може суттєво змінити ріст техногіганта.

Для ByteDance та Microsoft купівля операцій TikTok в США є виграшним варіантом. Microsoft може зробити TikTok окремим підрозділом.

Раніше за подібної концепцією було укладено й інші угоди на ринку:

  • компанія з відеогрою Minecraft, яку в 2014 році придбали за 2,5 мільярди доларів
  • веб-сайт LinkedIn, який у 2016 році придбали за 26 мільярдів доларів.

Дізнайтеся більше про актуальні події на ринках: Відновлення економіки США: аналіз перспектив ринку інвестицій та головних показників

Яка роль влади США в цій історії?

Трамп підписав своє виконавче розпорядження про блокування TikTok, якщо соцмережу не продадуть до середини вересня. Через тиждень він видав чергове виконавче розпорядження, давши ByteDance 90 днів для закриття угоди.

Відтоді з'явилися інші потенційні улюбленці, зокрема Oracle.


Динаміка ціни акцій Oracle / Графік "Фрідом Фінанс Україна"

ByteDance, яку підтримує Білим домом, хоче отримати найкращу ціну за TikTok. Однак відчуваючи слабкість "матері" відеопрограми, із кожним днем все більше потенційних покупців б’ються за гарячий, швидко зростаючий додаток. Ці фактори можуть перекреслити плани Microsoft щодо купівлі.

А у вівторок, 1 вересня 2020 року, президент Дональд Трамп заявив, що повідомив особі, причетних до продажу американських активів TikTok, що угода повинна бути укладена до 15 вересня, інакше роботу сервісу буде припинено на території США.