Хаотичні забудови міст, природоохоронних та зелених зон, управління земельними ресурсами в ручному режимі, а також корупція при виділенні земельних ділянок під забудову – це лише частина проблем, які є результатом того, що в Україні містобудівна документація, яка складається з генеральних планів населених пунктів, схем планування територій та планів зонування територій міст не покриває всі адміністративно-територіальні одиниці та не є в повному обсязі у публічному доступі.

Керівник сектору "Будівництво" BRDO Олена Шуляк у коментарі сайту "24" пояснила, чому доступ до містобудівної документації повинен бути відкритим і прозорим.

Інвестор знайшов земельну ділянку, на якій планує побудувати, наприклад, завод. За чинним законодавством і логікою, йому достатньо знайти на ресурсі із відкритими даними інформацію про цю ділянку і вже за декілька хвилин отримати інформацію про можливість реалізувати проект з огляду на містобудівні обмеження. А в реальності – інвестора чекає тривалий шлях пошуку через посередників контактів з місцевою владою, запити та отримання викопіювань на папері з генплану (якщо він є взагалі). І ніхто не може спрогнозувати, скільки часу, грошей та нервів майбутній інвестор витратить на процедуру, яку взагалі закон не передбачає. Як ви думаєте, буде інвестор цим займатись? Певно, що ні,
– констатувала Олена Шуляк.

Спроби покращити ситуацію були, але кардинальних змін не відбулось, наголосили експерти. Так, нове положення про містобудівний кадастр ухвалено у 2011 році, а положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, було затверджено лише у 2015. Зараз – 2017, і попри конкретизацію законодавства окремою постановою КМУ в травні поточного року на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних Data.gov.ua розміщено інформацію лише про:

- 3 схеми окремих міжрайонних територій;
- 14 Генеральних планів;
- 33 детальні плани територій.

Загалом, за даними Мінрегіону, оприлюднено 24% від містобудівної документації на всю Україну, в якій, за даними офіційного звіту Державної служби статистики, станом на 1 січня 2017 року налічувалося: 460 міст, 885 селищ міського типу, 28 377 сіл.

Експерти BRDO вважають таку ситуацію неприйнятною і переконані, що містобудівна документація, яка регламентує правила забудови, має бути опублікованою за всіма адміністративно-територіальним одиницям. Більш того, вона має бути відкритою та доступною, бо це не лише законодавча вимога, а й потрібно громадськості та інвесторам – як внутрішнім, так і зовнішнім.

Детальну інформацію про Проект можна отримати на сайті BRDO.