У бізнес-інкубаторі європейського космічного агентства, що у Нідерландах, допомагають реалізовувати високотехнологічні ідеї. Допомагають грошима і порадою. Всередині навіть є справжній супутник.

Серед тих, хто застосовує космічні технології для земних потреб — Михайло Уткін. В Україні він працював в ІТ-компанії та навіть якийсь час займався дубляжем стрічок на українську мову. Тепер у Нідерландах розвиває стартап для фермерів — по-суті, GPS для сільгосптехніки. На розвиток цього проекту Європейське космічне агентство дало 50 тисяч євро.

Платний додаток збирає важливу статистику: час роботи, витрати палива, добрив, оброблену площу та багато іншого. Крім кишенькового ґаджета потрібна ще й антена. Вона поки ще дорога — понад 1000 євро. Винахідники вже розробляють дешевшу версію.

Більшість команди, зокрема програмісти, працюють віддалено з України. Та власним успіхам Михайло завдячує ще одному українцю в бізнес-інкубаторі — Тарасу Мацелюху. Він вже третій рік веде проект у сфері телекомунікації. Мацелюх і покликав співвітчизника сюди.

Читайте також: Український стартап визнали найкращим на міжнародному конкурсі

Клієнти українських стартапів — здебільшого європейці. Вони намагаються оптимізувати та здешевити власну працю. В Україні цим поки не переймаються. Тому й доводиться Михайлу та Тарасу шукати гроші на власні ідеї поза межами країни.