Alibaba у пастці: як Джек Ма втратив 11 мільярдів та до чого тут Китай

5 січня 2021, 10:48
Читать новость на русском

Співзасновник Alibaba, однієї з найбільших бізнес-імперій Китаю, втратив майже 11 мільярдів доларів з кінця жовтня 2020, коли влада посилила контроль над його компанією.

Ant Group, заснована Джеком Ма, знаходиться під пильним наглядом влади Китайської Народної Республіки та втратила вже 11 мільярдів доларів з того часу. як підприємець наважився розкритикувати 24 жовтня 2020 року систему регулювання країни за стримування інновацій та порівняв глобальні банківські правила з "клубом для старих", повідомили BBC News Mundo.

Читайте також Трамп розглядає можливість заборонити роботу китайського гіганта Alibaba у США

Як все почалося

Проблеми у Джека Ма з владою КНР почались, коли зірвалася одна з його великих угод – ІРО, перший публічний продаж на біржі акцій заснованої мільярдером компанії Ant Group.

В листопаді біржі Гонконгу та Шанхая відклали ІРО Ant Group, яка мала стати найбільшою угодою в історії. Компанію на той час оцінили у 37 мільярдів доларів. Сама ж Ant Group пояснила, що ІРО довелось відкласти через те, що компанія могла не відповідати вимогам лізингу або розкриття інформації. У грудні китайська влада почала антимонопольне розслідування проти Ant Group. Оскільки, компанію Ма запідозрили у створенні монополії. Аналітики ж інтерпретували такі, дії з боку КНР, як спробу контролювати не тільки самого Ма, а і його компанію Ant Group.

Китайська влада втрутилась, оскільки вони зрозуміли, що їм необхідно регулювати ці компанії, щоб вони не ставали занадто великими,
– пояснив блокування IPO Ant Group американський інвестор Марк Мабіу CNBC.

Прагне реформ

Варто зазначити, очевидно, що влада Китаю звернула свою увагу не лише на діяльність Ма. Так, деякі кампанії вже коригують свою діяльність, щоб скоріш за все передбачити можливі нові правила в даному секторі економіки. Після того, як влада змусила Ant Group припинити продаж процентних депозитів, такі компанії як: JD Digits, Tencent, Baidu і Lufax пішли тим же прикладом.

Сьогоднішня фінансова система – це спадок індустріальної епохи. Ми повинні створити нову групу для наступного покоління і молодих людей. Ми повинні реформувати нинішню систему,
– сказав Ма.

За словами журналіста ВВС у Сінгапурі Тімона Макдональда, на Джека Ма звернула увагу китайська влада через те, що він має звичку робити незручні заяви. Так, нещодавно Ма критикував банки Китаю порівнюючи їх з "ломбардами", що не прагнуть до інновацій.

Ма перетворився з символу потенціалу Китаю та його технічного прогресу в загрозу,
– каже Макдональд.

У 2020 році статки Джека Ма сягнули 61,7 мільярда доларів і він мав усі шанси, щоб стати найбагатшою людиною Китаю. Проте, згідно з рейтингом Bloomberg, він опинився на четвертому місці, через те, що його власний капітал зменшився до 50,9 мільярда доларів.

Конгломерат Ant Group: тиск в управлінні компанією з боку держави

Alipay зіграла важливу роль у зростанні Alibaba, яку зараз використовують в Китаї частіше, ніж кредитні карти. Популярний сервіс Ant – Alipay – розпочав свою діяльність як платформа електронних платежів Alibaba. Вона тримала гроші покупців в довірчому управлінні доти, поки вони не отримували товар, придбаний в інтернеті. Не дивлячись на те, що Alipay щомісяця працює з більш ніж 730 мільйонами користувачів, саме їх кредитна практика викликає найбільше занепокоєння у регулювальних установ.

Це був великий бізнес. Але я не думаю, що Китай піде на будь-яку угоду. Вони не збираються піддавати свою фінансову систему ризику,
– вважає Дрю Бернштейн, директор фірми Marcum Bernstein & Pinchuk, що консультує китайські компанії.

Кілька днів тому Центральний банк Китаю наказав реорганізувати діяльність Ant Group Джека Ма, аби компанія "виправила" ситуацію, що склалася з її позиками, страхуванням та послугами з управління капіталом. Проте, деякі експерти вважають, що Джек Ма став мішенню для тиску з боку регуляторів і що реформа фінансового сектору – це лише довгострокова політична мета уряду, що виходить тільки за рамки конкретного бізнесмена.

За словами заступника керівника Народного банку Китаю Пан Гоньшеня, регулятори аналізують "погане корпоративне управління Ant Group", ігнорування компанією певних правил та її методи, спрямовані на те, щоб перемогти своїх конкурентів. Все це робиться, як стверджує чиновник, заради уникнення недобросовісної конкуренції.

Також, керівництво компанії Ant Group повідомило, що створить робочу групу по "виправленню" і повністю виконає вимоги регуляторів.

Джека Ма вже протягом двох місяців не бачили на публіці, а свій останні твіт він опубліковував 10 жовтня. Ма повинен був бути суддею власного конкурсу для африканських підприємців Africa's Business Heroes, проте представник Alibaba заявив, що Джек Ма не зможе взяти участь у фіналі шоу через складнощі з розкладом і у листопада його замінив на Africa's Business Heroes керівник Alibaba.