У Верховній Раді зареєстровано законопроект про введення ембарго на всі російські товари, що зобов'язуватиме українські підприємства і державу не купувати і навіть не завозити російську продукцію.

Росія як "партнер"

— З огляду на те, що 24 роки ми не робили нічого для енергетичної незалежності, за деякими позиціями у цій сфері маємо критичну залежність. У першу чергу, це ядерне паливо. Аналогічний європейський продукт нам не завжди підходить. Друга позиція — вугілля. Майже усі наші ТЕЦ розраховані саме на вугілля із Донбасу або Росії.

Ми перебуваємо у складній ситуації, навіть на психологічному рівні. З одного боку, маємо агресію Росії. З іншого боку, не можна робити кроки, які приносять більше шкоди, ніж користі.

— У липні цього року експорт з України до Росії мав обіг 2,8 мільярди доларів. Це 13% від усього українського експорту. В імпорті російська частка складає 17%. Для росіян експорт в Україну є на рівні 1% від загальних обсягів. І це навіть з урахуванням газу й вугілля. Ми до сих пір дуже залежні від цього ринку.

Вводячи ембарго на певні позиції імпорту із Росії, ми наражаємось на аналогічну реакцію із російського боку. Для Москви український ринок, навіть за часів найкращих відносин, був дуже малий.

Альтернатива в Європі

— Одразу перенести весь свій експорт на європейський ринок ми не зможемо. Адже Росії ми надаємо машини та обладнання і чорні метали — продукцію, яку вже постачають для Заходу.

Для введення ембарго я рекомендував би йти іншим шляхом. По-перше, є ініціативи громадськості, як "Не купуй в окупанта", що дійсно діє. Також Україна повинна допомагати своїм підприємствам переналаштуватися на інші ринки. Це стосується і податкових пільг, і доступу до кредитів.

— Якщо ми це все робитимемо, то рано чи пізно зуміємо переорієнтувати свою економіку. Два-три роки тому експорт до Росії складав 26-27%, то зараз лише 13%.

Кредит Януковича

— Наталії Яресько буде важко досягти якихось домовленостей із росіянами стосовно боргу за кредитом на три мільярди, що його взяли за часів Януковича. Росіяни не можуть погодитися на ті умови, які висуває Україна. Але й ми не можемо погодитися виплачувати борг країні, яка нанесла нам збитки на мільярди доларів. Скоріше за все, це питання вирішуватиметься в суді.