Як зниження облікової ставки позначиться на гаманцях українців
Національний банк України здешевив позики для комерційних банків: наприкінці жовтня було ухвалено рішення знизити облікову ставку НБУ з 15 до 14% річних.
В НБУ такий крок пояснили покращенням фінансової ситуації.
Подальше пом'якшення монетарної політики обумовлено зниженням ризиків для цінової стабільності і узгоджується з необхідністю досягнення цілей по інфляції в 2017-2018 роках,
– йшлося у повідомленні від НБУ.
За прогнозами Національного банку в 2017 році динаміка інфляції буде нерівномірною. Зокрема, в першому-третьому кварталах вона може перевищити 12%. Причиною тому стане, зокрема, зростання тарифів на комунальні послуги. Проте на кінець наступного року споживчі ціни збалансуються на прогнозованому рівні – у 8% річних.
В ідеалі зниження облікової ставки дозволить українським банкам забезпечити себе грошима. За словами аналітиків, це мало б дати поштовх розвитку кредитування в Україні.
На папері зниження облікової ставки для бізнесу виглядає добре. Для споживача – так званого споживчого кредитування – це теж повинно виглядати добре. Але як це буде працювати в реальності – стане відомо через деякий час,
– переконаний директор FIBO Україна Сергій Поплавський.
В економічній теорії за зниженням облікової ставки – решта ставок від комерційних банків, зокрема, ставки за депозитами – також підуть у бік зниження. Відтак дохідність за банківськими вкладами може "просісти" пропорційно – мінус 1% річних.
Враховуючи і так невисоку дохідність банківських вкладів, це сьогодні – до 10% річних у валюті – аналітики фінансового ринку рекомендують звернути увагу на інші інструменти збереження та примноження капіталу.
Я рекомендую інвестувати в стабільні активи або стабільні валюти, або стабільні дорогоцінні метали, квадратні метри – зараз це актуально. Хоча девелопери і завищують зараз вартість квадратних метрів,
– каже директор FIBO Україна Сергій Поплавський. .
Хоча таке інвестування і має деякі ризики, та воно наддохідне. Заробити можна від 20% річних у валюті. А це щонайменше вдвічі вигідніше, аніж депозитний вклад у комерційному банку.