В Україні вже досить давно є біржа Kuna, її організував Михайло Чобанян (з 2015 року – "24"). На думку Крупишева, Kuna – досить непоганий існтрумент для купівлі біткойнів в Україні, де відразу можна перерахувати гроші на покупку з картки.

Читайте також: Як заробити біткойн: доступно про криптовалюту

Існує також велика кількість різноманітних "обмінок", де хтось купує, хтось продає. У кожного є свої ризики. І можна легко нарватися на "кидал".

Тут історія подібна до тієї, коли був дефіцит долара і люди купували їх на вулиці. З біткойном така сама штука – можна піти на біржу і купити їх там легально, а можна – по якихось оголошеннях десь у когось. Звісно, що в останньому випадку – це ризиковано. Адже ця сфера недостатньо регульована в Україні і складно зрозуміти, що легально, а що нелегально,
– пояснив експерт.

Отже, легальна біржа біткойна – одна в Україні. А от визначити, хто з чималої кількості біткойн-обмінок надійний, а хто – шахрай, не можна ніяк, каже Крупишев.

Читайте також: Як збільшити дохід від біткойна в 10 разів: історія майнера

"Це завжди лотерея. Тому я і кажу, що варто, мабуть, відразу йти на біржу, найбільшу, бо вона єдина. Я туди людей направляв, усі в цілому задоволені", – додав Крупишев.

Інструкція для інвестора в біткойн

1. Піти на сайт Kuna, пройти там верифікацію, створити акаунт.

2. Перевести гроші з картки на свій акаунт, на депозит-рахунок на біржі. Якщо у гривні – можна, наприклад, з "Приватбанку". У них є певний мерчант-акаунт, на який можна перевести гроші так само, як купуєте білети в кіно. Але є й інші способи оплатити покупку біткойна. Далі – розмістити ордер на покупку певної кількості біткойнів, і зачекати, коли це ордер хтось виконає.

3. Завести гаманець поза біржею.

Пройдіть тест: Біткойн: чергова піраміда чи нова епоха грошей?

Якщо ви купили криптовалюту і тримаєте її на біржі, то технічно нею володіє біржа. Це як у банку. Тому, хто тримає ваші гроші, потрібно довіряти. Якщо ми говоримо про криптовалюту, то всі ресурси і можливості краще нікому не довіряти. Краще безкоштовно зареєструвати криптогаманець, записати собі ключі від нього, покласти десь у безпечне місце. І таким чином – ви сам тримач своєї криптовалюти,
– пояснив Крупишев.

Тут можна провести паралель з чимось матеріальним – грошима чи золотом, які можна зберігати в банку чи під матрацом. Де вам зручніше – там і зберігайте. Але якщо банківська сфера досить усталена (не кажу про гривню в якості накопичення коштів), то стосовно біткойна немає достатньої регуляції, щоби біржа могла бути інститутом зберігання грошей. Ви просто довіряєте розробникам біржі, що у них ці кошти не вкрадуть або що вони їх не вкрадуть. Це не стосується лише Kuna, а в цілому, відзначив експерт.

Купувати біткойн за гривні, долари, євро чи іншу валюту – немає особливої різниці, уточнив біткойн-фахівець. В українських реаліях, швидше за все, збереження у гривні в банках. В такому випадку зручно звертатися на біржу. Якщо ж заощадження у готівці – потрібно користуватися більш ризикованими способами: йти на localbitcoins.com, наприклад. Це сайт, де люди розміщують заявки про купівлю чи продаж певної кількості біткойнів. І потім вже домовлятися, десь зустрічатися, якось передавати гроші, якось переводити біткойни. Ця схема знову нагадує купівлю доларів "з рук".

Читайте також: Криптовалюта біткойн впала приблизно на 20% за добу

"Я живу у Європі, тут готівкою ніхто особливо не користується. Тут немає варіанту – хочу купити за готівку, бо відразу виникає запитання – а де ти її взяв? Тут банкомати навіть не видають крупних грошей. Тут всі гроші перераховують на банківський рахунок, і якщо ти в банк приходиш із готівкою, то вже на тебе дивляться косо. Але тут і індустрія інакше працює", – відзначив Крупишев.

В Україні ті, хто регулярно купують біткойни, мають своїх продавців – це або люди, які майнять, або ті, хто отримує криптовалюту в якості оплати, і її потрібно час від часу продавати. Зазвичай на таких угодах можна витратити меншу комісію, якщо ви знайдете людину, якій в той же час треба продати криптовалюту.

Але кожен має розуміти, що завжди існують ризики, тим більше – в такому виді інвестицій. Потрібно розуміти, що нести останні кревні у криптовалюту, не маючи відповідного розуміння, як це працює – безглуздо. Інвестувати якісь гроші, які відкладені "на старість" – можна частково, – наголосив експерт.

"Те, що цього року практично усі криптовалюти виросли у 18-20 разів – не триватиме вічно. Раніше у біткойну були і падіння. Потрібно бути готовим, що інвестувавши тисячу – залишишся з цією ж тисячею. А можна і заробити. Наприклад, ті, хто купили криптовалюту рік тому – зараз добре себе почувають", – уточнив він.

Але по великому рахунку, підсумував Максим Крупишев, інвестиції в криптовалюту – це достатньо безпечний спосіб увійти у цю сферу діяльності. Але варто розуміти, що криптовалюта може і подешевшати. Її ідея в тому, що вона обмежена у кількості. Не всі криптовалюти, але, наприклад, біткойн обмежений у кількості. Ідея така, що він довгостроково дорожчатиме, але запам'ятайте: падіння біткойну вдвічі у ціні – не виключено ніколи. Щось може статися в будь-який момент, ніхто нічого вам не гарантує.

Читайте також: Які авто продають українці за біткойни