Українські аграрії готуються припинити товарообіг з Росією, — радник міністра
Введення Росією ембарго на українські продукти у студії Телеканалу новин "24" прокоментував радник міністра аграрної політики Олександр Лієв.
Про залежність від російського ринку агропродукції
— Залежність від російського ринку збуту продуктів за 24 роки в України була високою: близько третини всього нашого експорту йшла саме туди. Такими були цифри до 2011 року. Потім Росія посилила свій тиск на Україну в цьому питанні: молочна продукція, кондитерські вироби.
Таким чином, уже до початку війни Москва налаштувала наших аграріїв на диверсифікацію експортних напрямків та позбавились її як партнера. Ще на початку війни ми мали скорочення експорту до Росії майже на третину.
Про відмову від експорту до Росії
— На сьогодні обсяги продажу українських продуктів до Росії загалом впали майже на 70%. Скоротився не тільки експорт, а й імпорт.
47% нашої продукції йде до країн Азії, не включаючи країни СНД, 26% — до країн ЄС (і цей відсоток зростає, майже кожного місяця відкривають нові ринки), 14% — Африка, і лише 11% — усі країни СНД разом.
— Усього 405 мільйонів доларів складає товарообіг між Україною та Росією. Ці цифри — рекордно низькі за всю історію наших стосунків. І вони зменшуватимуться надалі.
Узагалі наші аграрії послідовно готуються до повного припинення товарообігу з Росією в аграрній частині.
Про втрати аграріїв від анексії Криму
— Втратили від Анексії Криму всі — не тільки аграрна галузь. Адже це українська земля, яка опинилася в окупації. Це величезна втрата й економічна, і моральна, і культурна. Усе ж таки, там залишилося 2,5 мільйони наших громадян.
Що ж стосується того, що ми на сьогодні повністю припинили торгівлю з Кримом, то від цього постраждали, певною мірою, підприємці Херсонської та Кіровоградської областей.
— Ми швидко на це відреагували, тож міністерство аграрної політики допомагало цим підприємцям, аби вони переорієнтувалися на інші ринки збуту.
До речі, Україна є однією з країн-експортерів продуктів, яка продає товари без умісту ГМО. І цей вид нашої продукції має великий попит. І цей попит значно перевищує наші можливості. Тому обмеження для наших товарів створюють нові можливості.
— На жаль, на час окупації, Крим не споживає української продукції. Тамтешні споживачі про це жалкують, адже вона дійсно якісна, у порівнянні з російськими аналогами. І вона значно дешевша.
Сьогодні ціни в Криму дорівнюють цінам у Токіо або в Парижі. Це впливає на рівень життя. У першу чергу, не загарбників, а звичайних громадян.