Компанія мала б повністю забезпечити країну газом, а ще краще – почати його експортувати. Але цього так і не сталося. Журналісти 24 каналу з'ясували, що треба зробити, аби Україна стала економічно незалежною від Росії.

Читайте також: Зниження тарифів на газ: до чого це може призвести Україну

Позиція уряду щодо газовидобування в Україні

Українські політики звинувачують газовидобувальників в неефективності. Уряд впевнений, що національна газовидобувна кампанія зможе досягти цілі та завданні, які ставить країна.

Держпідприємство "Укргазвидобування", що входить до концерну і видобуває з надр блакитне паливо мало за п'ять років збільшити об'єми з 14 до 20 мільярдів кубічних метрів на рік. Проте у 2018 році вдалося накачати лише 15,5 мільярдів кубічних метрів.

З країни-імпортера нам потрібно перетворитися на країну, яка може забезпечити себе всім спектром енергетичних ресурсів на 100%,
– наголосив прем'єр-міністр України Володимир Гройсман.

Натомість у "Нафтогазі" наголосили, що могли б вже за кілька років дати більше газу, і тарифи поступово знизити, якби їм не ставили палки в колеса.


"Нафтогаз"

Наразі Україна займає третє місце в Європі за покладами газу. Проте вони лежать дуже глибоко, а відтак нам потрібно інвестувати у цю галузь 140 мільярдів гривень та до семи років, аби все працювало, як того вимагає уряд,
– повідомив директор з інтегрованого газу "Нафтогаз" Андрій Фаворов.

Як збільшити видобуток власного газу

Інвестиції в розробку родовищ дозволять через 3-4 роки повністю забезпечити потреби держави. А через 5-7 навіть продавати газ за кордон. Для цього "Нафтогазу" потрібні ліцензії на нові родовища, а також тримати якомога далі від надр політиків-популістів.


Газовидобувній галузі потрібні інвестиції

Наразі ж тарифи і є джерелом для інвестицій у видобуток. Навіть зараз на розвиток родовищ "Нафтогазу" лишаються в буквальному сенсі копійки. З кожного проданого кубометра – 34 копійки. А щоб добувати більше, необхідно у 10 разів збільшити вартість. Тобто тарифи мають зрости до ринкових 11 гривень за куб.

Хто заважає енергетичній незалежності України

Але ще більше гальмують видобуток дозволи на пошук газу і буріння на нових майданчиках. Точніше їх відсутність. З сотень ліцензій, які намагалась купити в держави – державна ж компанія – минулого року їй дали лише одну.

Тим часом місцева влада за дозволом центральної фактично ігнорує держкомпанію. Наприклад, керівництво Полтавщини за два роки не погодило "Укргазвидобуванню" жодної із 60 заявок. Натомість десятки привабливих ділянок дісталися приватним компаніям.

Це робилося за вказівкою Адміністрації президента, щоб нові ліцензії отримувало оточення Кононека й Авакова. Хоч і всупереч інтересам державної компанії "Укргазвидобування",
– додав народний депутат України Сергій Лещенко.

Окрім політичних інтересів, тут є і суто комерційні: в приватної компанії легко брати відкати. Тож свердловини тримають просто замороженими. Разом з приватним сектором державне "Укргазвидобування" забезпечує населення і бізнес лише на дві третини. А імпорт, хоч і зменшився, але все ще перевищує 10 мільярдів кубів.

Читайте також: Чому Україна досі не користується лише власним газом, а купує чужий

І якщо держава не почне просто зараз піклуватися про власний дешевий газ не тільки на словах – вона потрапить в ту саму залежність, з якою щойно розпрощалась – від газу дорогого російського.