Підсумки тижня: Янукович - у Москві, Азаров - у Варшаві
На початку тижня український Президент Віктор Янукович із делегацією поїхав до російського колеги Дмитра Медведєва.
Офіційно Янукович був спостерігачем на міждержавній раді ЄврАзЄс. Тим часом, прем'єр-міністр Микола Азаров поїхав у Польщу говорити про Євро-2012.
В експертних колах чекали перемовин у Москві щодо зниження ціни на газ. Натомість, не бракувало розмов про принади Митного союзу. Президент Дмитро Медведєв вкотре нагадав, що країни-не члени цього об’єднання матимуть економічні складнощі в майбутньому. Український варіант співпраці за формулою "3+1" Москву не влаштовує.
“Була знову ж таки запропонована ідея "3+1", яка на сьогоднішній день не отримала такого публічного обговорення або глибокого обговорення, але ми все ж таки вважаємо, що така ідея має сенс і в рамках саме "3+1" готові обговорювати”, – сказав перший віце-прем'єр-міністр України Валерій Хорошковський.
На фоні торгових війн Янукович говорив у Москві про успіхи. Зокрема, у прикордонній співпраці. Тим часом поки прем’єр Росії Володимир Путін тішився збільшенням товарообігу між країнами на 10 мільярдів доларів за три роки. І не дивно, адже значна частина цього зростання відбулася за рахунок збільшення цін на газ для України.
Зрештою, без жодних конкретних результатів українська делегація залишила 10 номерів одного з найдорожчих готелів Москви, вартість яких коливається від 600 доларів до 15 тисяч на добу. Згодом, у прес-службі Президента повідомили - платили росіяни.
Не "Євро" єдиним
Тим часом Прем’єр Микола Азаров у Варшаві. Привід - Євро-2012. Обидві країни заявили про готовність до футбольного чемпіонату. Про решту – не так впевнено.
“Cпільні зусилля України і Польщі задля скорочення дороги до Європи, до наших друзів, дали непогані результати. Я сподіваюсь, що 30 березня, якщо не відбудеться нічого надзвичайного, дійде до парафування Угоди про асоціацію”, – сказав прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск.
“Ми провели з Європейською комісією безліч раундів, і нарешті досягли компромісу. Я впевнений, що 30 числа парафуємо цю найважливішу для нас угоду”, - сказав Прем’єр-міністр України Микола Азаров.
Інвестиційний клімат та куди з цим рухається Україна
Тим часом у Києві іноземні інвестори обговорювали інвестиційний клімат в країні.
“Якщо Україна обере інтеграцію з Росією, то це ускладнить відносини з Європейським Союзом, тому що умови економічної інтеграції з Росією складніші, це призведе до погіршення економічних відносин з країнами Євросоюзу”, – сказав екс-прем’єр Польщі Лешек Больцерович.
“Бізнес-середовище зацікавлене в тісній інтеграції та співпраці з Європейським Союзом, і тут не виникає навіть потреби у повноправному членстві у ЄС. Ми сподіваємось, що парафування угоди відбудеться у березні”, – вважає генеральний директор групи інвестиційних компаній Томаш Фіала.
Та останнє слово за Євросоюзом. Якщо Угоду про асоціацію парафують 30 березня, то підпишуть її лише після парламентських виборів, припускають експерти. Адже саме вибори будуть лакмусовим папірцем намірів української влади для Євросоюзу.
“В Україні діє закон про основні засади внутрішньої і зовнішньої політики. Згідно з ним, чітко визначений вектор розвитку України, а саме - входження в політичний, правовий і економічний простір Європейського Союзу з метою набуття членства в ньому. Кожен чиновник має забезпечувати виконання цього пріоритету”, – нагадав радник Міжнародного центру перспективних досліджень Вадим Трюхан.
“Російське керівництво намагається довести режим Януковича до банкрутства реально, щоб заволодіти стратегічною інфраструктурою України, встановити свій контроль над стратегічними промисловими об’єктами України, а через економіку контролювати політику”, – вважає аналітик Інституту Євро-Атлантичного співробітництва Володимир Горбач.
Наприкінці тижня вже у Брюсселі визначали: східноєвропейські партнери – Рух на Захід, Схід чи нікуди? Так називався форум, де доповідав міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко.