Підсумки тижня: Влада таки визнала тривожний стан вітчизняної економіки
У владі таки визнали тривожний стан вітчизняної економіки. Офіційна статистика зафіксувала падіння промвиробництва на рівні показників початку кризи 2008 року - 4,7%.
Пільги на електроенергію не можуть стати довгостроковою практикою
Темпи зростання ВВП сповільнились майже вдвічі, зупинившись на позначці 1,5%. Хоч прем’єр-міністр України Микола Азаров вважає це хорошим показником на тлі світової кризи, “на горіхи” глава уряду роздав як міністрам, так і бізнесу. Чи не найбільше прем’єра розлютило зниження темпів будівництва - на 8%. Крім того, за словами глави Кабміну, уряд очікує від бізнесу підвищення соціальної відповідальності та збільшення інвестицій у розвиток підприємств. На прохання електрометалургійних підприємств знизити їм тарифи на електроенергію прем'єр відповів натяком на можливу націоналізацію.
Це абсолютно цивілізована практика. І всі наші посадові особи, які відповідають за роботу цієї галузі (і ФДМУ, і наше агентство) мають проявити принциповість. І не тільки в цій галузі, а й у решті,
- каже Прем'єр-міністр України Микола Азаров.
Утім, як прогнозують експерти, пільги електрометалургії все ж нададуть. Аби мінімізувати ті самі кризові явища й не допустити краху у металургів. Адже зростання виробництва у них за рік сповільнилося на 12,5%. Проте в цьому випадку пільговий тягар на електрику, який у минулому році сягнув 27 млрд грн, ляже на плечі інших промислових споживачів. Вони навряд чи зрадіють цьому в умовах кризи. Тож, як констатують експерти, рано чи пізно до спільних ринкових умов таки доведеться прийти.
На короткий термін - рік-два - надання пільг на електроенергію буде виправданим. Але це не може бути довгострокова практика. Разом з тим, щоб ставити підприємства в загальноринкові умови, треба провести реформу ціноутворення. Тобто від перехресного субсидіювання треба відмовлятися,
- пояснив експерт енергетичних програм Центру Разумкова Сергій Дяченко.
Сергій Тігіпко: З кризи Україна має вийти конкурентоспроможнішою
Разом з тим, в уряді оптимістично будують, як і в 2009 році, амбітні антикризові плани. Зокрема, віце-прем'єр-міністр Сергій Тігіпко заявив, що з кризи Україна має вийти ще конкурентоспроможнішою, аніж була до неї. При цьому держава повинна бути готова до будь-якого сценарію розвитку економічної стагнації. У тому числі - покращуючи інвестиційну привабливість та умови ведення бізнесу.
Нам потрібно включити зелене світло для нашого бізнесу. І постелити йому червону доріжку. Тут головне - не переплутати кольори, - зауважив віце-прем'єр-міністр Сергій Тігіпко.
Утім, цього вітчизняні чиновники досі не спромоглися зробити. У світовому рейтингу з легкості ведення бізнесу Україна поки на 152 місці з можливих 183. Це остаточно доповнює кризове “дежавю” у вигляді стагнації в металургії та будівництві, а також девальвації гривні. Зазначимо, курс нацвалюти до бюджетного плану на наступний рік заклали на рівні 8 грн 11 коп - 8 грн 20 коп за долар.