Ще 15% з цих втрат - крадіжки електроенергії, констатують експерти. Позбутися таких вад українській енергетиці могли би допомогти технології "розумної мережі", що успішно застосовують у розвинутих країнах. Вони передбачають повну автоматизацію та контроль процесу транспортування електроенергії за допомоги ІТ-технологій.

"З першого погляду легше просто збільшити виробництво електроенергії, аніж зменшити її втрати. Але "розумна" мережа може допомогти зекономити як на цих втратах, так і на енергоресурсах, які використовуються для виробництва електроенергії", - каже директор департаменту GE Energy Пітер Княжко.

Недолік такого "апгрейд"» електроенергетики - його вартість. За підрахунками фахівців, "розумна" модернізація лише однієї підстанції може коштувати близько 5 млн. євро. Тобто в масштабах України галузь потребує багатомільярдних інвестицій. Однак, без таких капіталовкладень українська енергетика приречена на екстенсивний розвиток, за якого втрати тільки зростатимуть. Адже попит на електроенергію невпинно зростає.

Нагадаємо, за прогнозами Мінпаливенерго, до 2030 року він сягне 280 млрд. кВт. год. Тоді як минулого року в Україні спожили 150 млрд. кВт. год. електроенергії. Передбачається, що для задоволення такого попиту потрібно буде не лише реконструювати діючі ТЕЦ, а й збудувати 11 тис. мВт нових потужностей, які працюватимуть на вугіллі. А в цілому галузь енергетики потребуватиме близько 30 млрд. дол. інвестицій.