9 травня можуть відбутись заколоти на Півдні та Сході, — експерт
Про політичне життя України та нові потенційні загрози нашій державі розповів гість студії Телеканалу новин "24" – політичний експерт, директор Українського інституту аналізу і менеджменту політики Руслан Бортник.
Ескалація конфлікту
За його словами, після мінських угод, весь градус протистояння та лінія фронту зміщається в центр України. Тепер дестабілізуючі сили працюватимуть в центральній Україні – в Києві, тому що жодній із сторін не хочеться бути порушником угод.
"Це означає, що найближчим часом наступу та великих бойових зіткнень, масштабних просувань не буде на Сході. Разом з тим, будуть численні спроби дестабілізувати ситуацію в Україні", — вважає Бортник.
На його думку, це можна побачити на прикладі політичних вбивств. Вірогідні також теракти, політичні демарші – будуть вживатись різні механізми підкупу, погроз та залякувань.
Гучні вбивства
Вбивства Калашникова та Бузини, як він розповів, здійснені однозначно, щоби дестабілізувати ситуацію в країні. Однією із провідних версій цих вбивств є те, що російські спецслужби причетні до цього, вірогідністю у 40%. Також він вважає, що ще 40% можна віддати тому, що до цього причетні маргіналізовані праві чи ліві радикали.
20% я відводжу на інші версії – комерційні, побутові і т.д,
— сказав експерт.
Заходи безпеки
Загроза на травневі свята, на думку експерта, маловірогідна. До 9 травня навряд слід очікувати масштабної ескалації конфлікту, пізніше – можливо.
Правоохоронні органи відстають у реформі, яку болюче пережила українська армія. Рішення посилити заходи безпеки обґрунтоване, тому що 9 травня можуть відбутись своєрідні заколоти в містах півдня і сходу України.
"Це є найкращим для Росії сценарієм, тому що він не є прямим порушенням мінських угод і разом з тим, дозволяє досягати тих цілей, які стоять", — сказав Бортник.
Загроза дефолту
В українській свідомості, слово "дефолт", занадто демонізоване. Дефолт означатиме, що Україна більше не зможе брати зовнішніх боргів, що найближчим часом не прийдуть інвестори.
Якщо Україні зараз пробачити хоча б половину боргів, дати можливість жити по-новому, то нас не будуть очікувати такі катастрофічні сценарії, не буде падіння ВВП, почнеться поступове економічне відновлення.
На думку Бортника, продовження санкцій стосовно Росії навряд чи вдасться. З вірогідність у 60% ключові санкції будуть зняті.
Російська відповідь
Те, що Росія ввела банківські санкції проти 41 країни означає її спробу створити додатковий механізм тиску на європейський та американський уряди.
Це також механізм додаткового контролю над своєю опозицією,
— сказав експерт.
Інвестиційні перспективи
Необхідно, на думку Бортника, досягнути двох речей для інвестиційної привабливості України – боротба із корупцією та право приватної власності повинні бути гарантованими.
"Ну і звичайно, потрібна політична стабілізація та припинення війни на Сході", — вважає директор Українського інституту аналізу і менеджменту політики.